Chcete minimalizovat odpad v domácnosti? Pořiďte si domácí kompostér!

Chcete minimalizovat odpad v domácnosti? Pořiďte si domácí kompostér!

Průměrný Čech za sebou zanechá ročně až 300 kilogramů odpadu. V lepším případě třídí, v horším případě posílá veškerý odpad do směsného kontejneru. V souvislosti s tím se čím dál tím častěji mluví o myšlence zerowaste domácnosti, která se snaží zredukovat odpad na minimum. Kromě zodpovědného nakupování a eliminace obalů v tom pomůže i domácí vermikompostér.

13. 8. 2018

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Proč se vyplatí kompostovat?

Třídění odpadu už je zcela běžná praxe. Přesto nám běžně zůstává v koši 40 až 50 % biologické složky, která nemusí končit v odpadu, ale může se využít na domácí kompost. Jaké to má výhody? Kompostováním snížíte množství směsného odpadu a kromě toho si vyrobíte vlastní kvalitní kompost pro rostliny. Tím šetříte nejen životní prostředí, ale i vlastní prostředky. A je tu ještě jedno plus. Obyvatelé bytů často splachují bioodpad do toalety nebo ho likvidují v kuchyňském drtiči. Když ho místo toho odloží do kompostéru, zbytečně nezanáší kanalizační potrubí.

Jaký je rozdíl mezi bioodpadem a biomateriálem?

Zbytky, které na zahradě nebo v bytě přeměňujeme na kompost, jsou biomateriál. Do hnědé nádoby vyhazujeme bioodpad. I ten se však využije na výrobu průmyslového kompostu, který se dále zpracovává. Třídění tedy má smysl!

Kompostovat můžete i v bytě

Kompostovat nemusíte jen na vlastní zahradě. Můžete spojit síly s jinými zájemci a pořídit komunitní kompostér do společných prostor na sídlišti, ve školách či ve firmách. Kompostovat lze ale i na balkoně či terase nebo přímo v bytě v domácím vermikompostéru, ve kterém hlavní práci odvedou žížaly.

Kromě kompostu získáte i žížalí čaj

Vermikompostér bývá nejčastěji z umělé hmoty nebo z tvrdého, chemicky neošetřeného dřeva, můžete si ho ale vyrobit třeba i ze starých pneumatik. Důležitá je podestýlka, která se připravuje většinou z trávy, listí, natrhaného navlhčeného papíru, hoblin nebo kokosového vlákna. Pokud si zakoupíte vermikompostér v obchodě, jsou suroviny na podestýlku součástí balení. Do podestýlky vložíte žížaly a malé kousky biomateriálu, dávku „krmiva“ postupně zvyšujete. Vermikompostéry se obvykle skládají z dvou až tří perforovaných pater, kterými žížaly prolézají. Zatímco v jednom patře probíhá kompostovací proces a zrání kompostu, do dalších můžete ukládat biomateriál. Otvory v nádobách se odvádí do zásobníku přebytečná vlhkost, takzvaný žížalí čaj. Tekutinu můžete průběžně odčerpávat a naředěnou čistou vodou ji využívat ke hnojení pokojových rostlin i zahrady.

Vermikompostér nepáchne

Žížaly ve vermikompostéru žijí v dokonalé symbióze s bakteriemi, které rozrušují buněčné stěny kompostovaného materiálu. Žížaly si pochutnávají na organických zbytcích i s bakteriemi a díky tomu zůstává organický materiál čistý a nezapáchá. Produkují přitom válečkovité výměšky, které jsou vynikajícím hnojivem – vermikompostem. Tím, jak se žížaly pohybují, zároveň kompost provzdušňují a zrychlují jeho zrání.

Kalifornské žížaly údernice

K vermikompostování můžete použít žížalu hnojní, která se běžně vyskytuje v zahradním kompostu. Na trhu jsou speciálně vyšlechtěné kalifornské hybridy, které se rychle množí a dokážou intenzivně přeměňovat organické zbytky ve vermikompost. Žížaly kalifornské jsou velmi žravé, a proto rozkládají zbytky mnohem efektivněji než žížaly hnojní. Za den pozřou potravu o váze až poloviny vlastní hmotnosti a přemění ji na úrodný humus. Půl kilogramu žížal tak zkonzumuje za den zhruba ¼ kg biomateriálu, což je množství, které denně vyprodukuje průměrná čtyřčlenná rodina. Za 4 až 5 měsíců vznikne vermikompost, který obsahuje mnoho živin potřebných pro pěstování plodin a květin.

Co patří a nepatří do vermikompostu?

Žížalám chutná většina organických zbytků, které vyhazujeme: zbytky ovoce a zeleniny (včetně citrusových plodů), kávové a čajové zbytky, zbytky pečiva, papírové kapesníky, lepenka, ubrousky, zvadlé květiny, zemina z květináčů, podestýlka domácích býložravých zvířat i zbytky vařených jídel (brambory, těstoviny, rýže, knedlíky apod.) Velké kusy nakrájejte, aby byly přístupnější. Do vermikompostéru lze ukládat i skořápky z vajíček a ořechů, žížaly je však během kompostování nestačí rozložit. Nekrmte žížaly mléčnými výrobky, zbytky masa ani tuky!

Co je důležité?

  • Během vermikompostování je třeba pravidelně kontrolovat stav materiálu a občas jej prohrábnout.
  • Žížaly potřebují teplotu kolem 20 °C a správnou vlhkost substrátu. V zimě je nutné zajistit temperované prostředí. Pokud máte kompostér na balkoně či terase, přesuňte ho na zimu třeba do chodby bytu nebo společných prostor.
  • V létě se nesmí kompostér vystavovat přímému slunci, aby se žížaly nevysušily.

Více informací o kompostování a detailní videonávody naleznete například na www.kompostuj.cz.

Více zajímavých informací o zerowaste najdete na www.czechzerowaste.cz.

Další články v rubrice

Daně si můžete snížit o různé slevy a odpočty! Poradíme, jak na to

Daně si můžete snížit o různé slevy a odpočty! Poradíme, jak na to

Někdo má březen spojený s blížícím se nástupem jara, živnostníkům však jako první na mysl naskočí „daňové přiznání“. Odvody nejsou malé, a tak proč nevyužít toho, co se nabízí. Samotnou daň či daňový základ si můžete ponížit hned o několik položek.

Úvěr ze stavebního spoření vs. překlenovací úvěr aneb Proč se vyplatí začít spořit včas

Úvěr ze stavebního spoření vs. překlenovací úvěr aneb Proč se vyplatí začít spořit včas

Není úvěr jako úvěr. Mnohdy jsou dva různé produkty chybně zaměňovány, a přitom je mezi nimi hned několik rozdílů. Mějte situaci pevně ve svých rukou. Včasné seznámení s podmínkami jednotlivých úvěrů bude rozhodně hrát ve váš prospěch.

Čistá mzda: Kolik vám nakonec přijde na účet a proč?

Čistá mzda: Kolik vám nakonec přijde na účet a proč?

Rozdíly mezi hrubou a čistou mzdou bývají velké. Tento rozdíl však do jisté míry můžete sami ovlivnit, například odpočtem na děti či daňovými slevami.

Jaký je rozdíl mezi dohodou o pracovní činnosti a dohodou o provedení práce?

Jaký je rozdíl mezi dohodou o pracovní činnosti a dohodou o provedení práce?

Vedle klasické pracovní smlouvy se jako forma pracovně-právního vztahu nabízí dohoda, tedy konkrétně dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Jde převážně o přivýdělky pro jednoho či více zaměstnavatelů. Pro koho se hodí který typ smlouvy a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Top