5 zaručených tipů, jak při cestování vlakem ušetřit

5 zaručených tipů, jak při cestování vlakem ušetřit

Využijte při svém cestování také vlaky. Výhoda železnic je jednoduchá – zatímco dálnice v letních měsících kolabují pod náporem lidí mířících na dovolenou, koleje ucpané nejsou a vlaky jedou (a v zimě je zase cestování vlakem bezpečnější). Navíc i na cestování vlakem můžete samozřejmě ušetřit, když víte jak.

10. 8. 2016

1. Jízdenky po Česku

Výhodné ceny pro cestování mezi vybranými českými městy nabízí Včasná jízdenka Česko od Českých drah (ČD). Platí přitom, že čím dříve si jízdenku koupíte, tím více ušetříte – cestovat je přitom možné mezi 114 tuzemskými městy. Další slevu můžete získat, když máte tzv. In Kartu se slevovou aplikací IN 25, IN 50 nebo IN Senior nahranou na kartě.

Mezi velkými městy v tuzemsku můžete cestovat levněji rovněž díky Akčním jízdenkám od Českých drah. Dosáhnout na ně můžete i bez slevových průkazů. Další slevy pak přináší už zmíněná In Karta s kteroukoliv slevovou aplikací. Jednorázové akční ceny jízdenek vyhlašují České dráhy na vybrané trasy, existují dokonce i ještě výhodnější SuperAkční jízdenky vázané na konkrétní vlak.

cestovani vlakem, ceske drahyNakupujte ideálně přes internet, neboť nákupy u přepážky na nádraží bývají většinou zpoplatněny, a jsou tedy dražší. Vhodné je tedy pořídit si jízdenku například v e-shopu ČD, na mobilním webu ČD nebo si stáhnout mobilní aplikaci Můj vlak a nákup vlakových jízdenek uskutečnit v ní.

Po Česku (a na Slovensko) můžete výhodně cestovat i se soukromými železničními dopravci RegioJet a Leo Express. RegioJet nabízí bezplatnou Kreditovou jízdenku, s níž budete mít vždy nižší cenu nejen za vlakové, ale i autobusové jízdenky.

U vlaků společnosti Leo Express můžete ušetřit při nákupu zpáteční jízdenky 20 procent, občas společnost nabízí výhodné Promo jízdenky, těch je ale jen omezený počet v každém vlaku. Další úsporu poskytuje rodinná jízdenka, kdy dva dospělí cestují za plnou cenu a až tři děti jedou zdarma, případně společná jízdenka pro partu čtyř až deseti přátel, kdy každý dostane slevu 20 procent.

2. Jízdenky do zahraničí

Nejlevnější možností, jak vlakem cestovat do ciziny, je Včasná jízdenka Evropa od Českých drah. Jedná se o low-cost, tedy nízkonákladovou jízdenku, díky níž je možné cestovat vlakem do vybraných evropských měst za velmi výhodné ceny. Funguje to podobně jako v rámci leteckých nízkonákladových společností, kdy je cílem za nízkou cenu naplnit volnou kapacitu vybraných spojů.

Včasnou jízdenku Evropa můžete pořídit na konkrétní spoj a konkrétní datum buď v e-shopu ČD, nebo u přepážky (počítejte ovšem s vyšší cenou, neboť nákup jízdenky u pokladny je zpoplatněný), ovšem nejpozději tři dny před plánovaným odjezdem.

Příklady cen:

 • Praha–Vídeň, 2. třída: od 524 Kč
 • Praha–Graz, 2. třída: od 662 Kč
 • České Budějovice – Salzburg, 2. třída: od 386 Kč
 • Brno–Graz, 2. třída: od 386 Kč
 • Brno–Vídeň, 2. třída: od 248 Kč
 • Praha–Hamburg, 2. třída: od 524 Kč
 • Praha–Berlín, 2. třída: od 386 Kč
 • Praha–Mnichov, 2. třída: od 386 Kč
 • Plzeň–Mnichov, 2. třída: od 304 Kč
 • Plzeň – Frankfurt nad Mohanem, 2. třída: od 386 Kč
 • Brno–Budapešť, 2. třída: od 193 Kč
 • Ostrava–Varšava, 2. třída: od 386 Kč
 • Praha–Curych, 2. třída: od 497 Kč, od 993 Kč (2. třída včetně lehátkového příplatku), od 2 346 Kč (1. třída včetně lůžkového příplatku)
 • Praha–Kodaň, 2. třída: od 1 628 Kč
 • Praha–Lublaň, 2. třída: od 1 076 Kč
 • Brno–Lublaň, 2. třída: od 800 Kč

3. Jízdenky od zahraničních společností

Pokud míříte vlakem do Německa, případně přes Německo do dalších destinací, můžete si vlakovou jízdenku koupit také u německých drah Deutsche Bahn (DB). Ovšem pozor, jízdenka musí vždy začínat nebo končit na německém nádraží, tudíž při tranzitu do třetí země je nutné rozdělit cestu na dvě.

cestovani vlakem, Nemecko, BerlinZvláště cestování s dětmi do 15 let vás v rámci DB přijde levněji než autobus, neboť vaše ratolesti cestují s německými drahami zdarma. A výhodou je také to, že nabídka DB je mnohem širší než to, co nabízí ČD. Ne nadarmo jsou DB vůbec největší evropskou železniční společností. Navíc se díky nim můžete svézt i německým rychlovlakem ICE nebo francouzským TGV.

Nákupu v e-shopu DB se nemusíte bát – jak vyhledávání, tak i samotný nákup vlakové jízdenky je k dispozici v češtině. Jízdenku je přitom možné zaplatit platební kartou nebo PayPalem. Po zakoupení si jízdenku vytiskněte a vezměte s sebou – průvodčímu ji ukážete spolu s občankou. Přes internet lze koupit akční jízdenky do Německa z Břeclavi, Brna, České Lípy, České Třebové, Chomutova, Děčína, Domažlic, Hradce Králové, Kolína, Liberce, Mostu, Olomouce, Ostravy, Pardubic, Plzně, Prahy, Tábora, Teplic, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí nebo ze Zábřehu na Moravě.

Samozřejmě je možné kombinovat i tarify Českých drah a zahraničních společností (a to nejen od DB, ale také od rakouské ÖBB, slovenské ŽSS či polské PKP Intercity). Pokud je vaše cesta v zahraničí významně delší než v tuzemsku, je lepší koupit dvě jízdenky – první z výchozí stanice na první stanici v zahraničí, dále pak až do cílové destinace koupit u místních drah vnitrostátní jízdenku. Díky tomu pak může být cestování vlakem po Evropě cenově velmi výhodné.

Odkazy na stránky společností:

Deutsche Bahn
ÖBB
ŽSS
PKP Intercity

4. Síťové jízdenky Interrail

Pokud hodláte vlakem cestovat více, využijte síťové jízdenky. Interrail umožňuje cestování vlakem po zhruba třiceti evropských zemích, a to bez omezení počtu kilometrů. Můžete zvolit buď Interrail Global Pass na neomezené cestování v celé třicítce zemí, nebo Interrail One Country Pass určený jen pro jednu předem zvolenou zemi.

Pokud vyrazíte na cesty s dětmi, za ně už v případě pořízení Interrail Global Passu neplatíte. Pro seniory a mládež platí slevy.

cestovani vlakem s detmi, interrail

Dále můžete vybírat síťové jízdenky Interrail podle délky jejich platnosti:

 • 15denní
 • 22denní
 • měsíční
 • 5 dnů během 10 dnů (5 dnů cestování v rámci 10denní platnosti)
 • 5 dnů během 15 dnů (5 dnů cestování v rámci 15denní platnosti)
 • 7 dnů během měsíce (7 dnů cestování v rámci měsíční platnosti)
 • 10 dnů během měsíce (10 dnů cestování v rámci měsíční platnosti)
 • 15 dnů během měsíce (15 dnů cestování v rámci měsíční platnosti)

Příklady cen:

 • Interrail Global Pass – 5 dnů během 15 dnů (pro cestujícího od 12 do 28 let pro 2. třídu): cca 5 686 Kč
 • Interrail Global Pass – 15denní (pro cestujícího od 12 do 28 let pro 2. třídu): cca 9 605 Kč
 • Interrail Global Pass – měsíční (pro cestujícího od 12 do 28 let pro 2. třídu): cca 13 607 Kč
 • Interrail One Country Pass – Polsko - platnost 1 měsíc, z toho 4 dny lze využít k cestování (od 12 do 28 let pro 2. třídu): 1 960 Kč

Kompletní ceník síťových jízdenek Interrail

5. Věrnostní programy

Podobně jako sbíráte míle při cestách letadlem, také železniční společnosti mají své věrnostní programy. Funguje to jednoduše – získáváte body za projeté kilometry ve vlacích jednotlivých společností a pak je můžete vyměnit za jízdenky a další benefity.

Odkazy:

České dráhy
Deutsche Bahn
Leo Express 

Další články v rubrice

Mít vlastní bazén? Nadzemní, zapuštěný, nebo vnitřní?

Mít vlastní bazén? Nadzemní, zapuštěný, nebo vnitřní?

Obzvlášť v parném létě sní spousta z nás o tom, mít hned u domu možnost se v soukromí ochladit a zaplavat si. Jestliže zakoupení bazénu zvažujete, odpovězte si na několik otázek: Mám zvolit bazén venkovní, či vnitřní, nadzemní, či zapuštěný? Jaký vybrat tvar, materiál, hloubku a velikost? Nákupem bazénu navíc investice nekončí – musí se počítat i s provozními náklady. Jak na to?

K čemu slouží pojištění odpovědnosti a jak si vybrat to nejvhodnější

K čemu slouží pojištění odpovědnosti a jak si vybrat to nejvhodnější

Svůj majetek si pojišťujeme už jaksi automaticky. Co když ale svou neopatrností neúmyslně poškodíme majetek někoho jiného my sami? A k tomu, abychom někoho srazili třeba při jízdě na lyžích nebo na kole a způsobili mu zranění, stačí jen malá chvilka nepozornosti. Náhrada škody na majetku, ale hlavně odškodnění při újmě na zdraví se může vyšplhat i na statisíce korun. Záchranou v těchto situacích je kvalitní pojištění odpovědnosti.

Jak naučit dítě zodpovědnosti? Začněte včas

Jak naučit dítě zodpovědnosti? Začněte včas

Vzdělání je důležitý vklad do života, samo o sobě však nezaručuje, že z dítěte vyroste samostatně myslící bytost, která se o sebe dokáže postarat a bude mít svůj život pod kontrolou. Jak vštípit dětem již od malička důležité životní návyky, včetně tolik potřebné finanční gramotnosti? Psychologové se shodují na tom, že nejdůležitější je začít včas

Po vlastní ose, nebo mamahotel? Kdy se odstěhovat od rodičů?

Po vlastní ose, nebo mamahotel? Kdy se odstěhovat od rodičů?

Přijdete z práce, uklidíte si komínky vyžehleného prádla, ohřejete si jídlo připravené na sporáku a trochu si odpočinete před tím, než vyrazíte večer do baru s kamarády. Vítejte v mamahotelu, nejlevnějším a nejpohodlnějším hotelu na světě, který obývá každý třetí Čech mezi 25 a 34 lety.

Top