23 tipů, jak ušetřit na dovolené

23 tipů, jak ušetřit na dovolené

Sedmidenní pobyt u moře čtyřčlennou rodinu něco stojí. Stejně tak bezdětné páry zaplatí majlant, když si na dovolené sem tam něco neodpustí. Proto jsme pro vás vybrali ověřené cestovatelské tipy, které vás ve vašem dovolenkovém komfortu nebudou nikterak omezovat a zároveň výrazně sníží váš rozpočet na letní radovánky.

14. 7. 2017

Hledejte informace o destinaci

Základem každé dovolené je příprava. Proto ještě před tím, než se vydáte na cestu do vaší destinace, googlujte, vyptávejte se známých nebo zkušených cestovatelů, zkrátka získejte o daném místě co nejvíc informací.

Zajímejte se o to, kde jsou v blízkosti vašeho ubytování obchody vhodné na nákup běžných potravin, kde jsou restaurace s dobrými cenami, nejbližší stanice veřejné dopravy, zda k jízdenkám na dopravu dostanete i nějaký benefit, třeba v podobě slevových karet (některá evropská města je nabízejí), nebo kdy je snížené či zdarma vstupné do památek. Zkrátka, obecně je dobré vědět, jaké jsou ceny v místě, kam cestujete. Platí totiž, že čím víc informací, tím větší šance, že ušetříte.

Tištěného průvodce vyměňte za on-line

Nejenže tam najdete dobré triky, jak ušetřit, ale také neutratíte ani korunu za pořizování drahého průvodce, kterého s sebou potom musíte stále tahat.

Dobrým zdrojem cestovatelských tipů, jak ušetřit kdekoliv na světě, je portál Wikitravel.org.

Rádce pro finance

Do telefonu si stáhněte aplikaci s navigacemi

Majitelé chytrých telefonů by měli před cestou zkontrolovat databáze aplikací, App Store nebo Google Play. Pro hodně destinací totiž existují zdarma dostupní, nebo aspoň levní interaktivní průvodci.

Když s cestovkou, zkuste německou

S německou cestovní kanceláří má určitě zkušenosti řada z vás. Jestliže tedy trváte na organizovaném zájezdu, zkuste i tentokrát zavítat do katalogů západních sousedů. Jejich ceny jsou hlavně u zájezdů do exotických zemí často až o polovinu nižší než u nás.

Stejně tak se vyplatí sledovat aktuální nabídku německých a rakouských letišť. Ta často mívají levné letenky do mnoha evropských destinací.

Letenky pořizujte dopředu

To je jedna z možností, anebo můžete přetrpět nejistotu a vypravit se na dovolenou s letenkou koupenou na poslední chvíli. Obě dvě varianty – tzn. koupě letenky v předstihu i na poslední chvíli – ušetří spoustu peněz.

Ubytování hledejte na slevových portálech

Jen u nás jich je celá řada a často můžete najít opravdu pěkné penziony či hotely za hubičku. V Chorvatsku se vyplatí sledovat portál KupiMe.hr, kde najdete nejen ubytování v hlavních turistických destinacích, ale i řadu služeb, které mohou zpestřit vaši dovolenou u moře. Registrace na portálu není nijak složitá, probíhá přes Facebook.

Místo hotelu kemp

Kempy a tábořiště najdete nejen u moře, ale i v blízkosti evropských metropolí, spousta jich je i u nás. Ubytování je zde mnohokrát levnější než v klasických hotelech nebo penzionech. Navíc úroveň mnoha kempů je čím dál lepší a s veškerou vybaveností. Neváhejte a prozkoumejte nabídku ve vaší potenciální destinaci.

Rádce pro finance

Půjčte si byt nebo dům od přátel

Máte-li takovou příležitost, máte vyhráno a hlavně ušetřeno! Ubytování je totiž jedna z nejdražších položek celé dovolené.

Na komunitním základě stojí i nabídka portálů HomeExchangeCzech.cz nebo Dovolenazadarmo.cz, kde můžete svůj byt, dům nebo chatu vyměnit za jiný, třeba na druhém konci republiky. Přesně podle hesla: My k vám, vy k nám.

Staňte se členy klubu couchsurfařů, budete mít spaní zadarmo

couchsurfing.com

O Couchsurfing.com už jsme psali. Jedná se o sociální síť, která propojuje lidi z celého světa. Ti si mezi sebou nabízejí ubytování zdarma. Couchsurfing je tak úžasnou příležitostí, jak poznat nové kultury. Koneckonců tuto službu už využívají zhruba čtyři miliony lidí.

A jak sociální síť funguje? Stačí se zaregistrovat, napsat pár informací o sobě, přidat fotku, vybrat si destinaci, kam chcete cestovat, a také vhodného poskytovatele přístřeší.

Zkuste Airbnb.com a Booking.com

Fenomén zvaný Airbnb.com zná dnes každý, ubytování tedy můžete hledat i tady. Ale dávejte si pozor, v poslední době jsou ceny v některých populárních destinacích stejné jako v klasických hotelech či penzionech.

Další možností je také portál Booking.com, který nabízí výběr ubytování od nejlevnějších hostelů a kempů až po pětihvězdičkové luxusní hotely. Booking.com s vámi komunikuje česky, ceny jsou přepočítány na koruny a najdete zde také spoustu autentických recenzí a fotek od hostů, které pomohou s výběrem toho správného letního hnízdečka.

Obytné auto nebo karavan od přátel

Pokud máte možnost, půjčte si obytné auto nebo karavan. Ne však v půjčovně, ale od přátel. V půjčovně totiž rozhodně neušetříte. To, co neutratíte za ubytování, vás bude stát půjčovné. Auta jsou totiž ve většině případů luxusní, a tím pádem drahá. Navíc pobyt v kempech v turisticky atraktivních lokalitách často vyjde draho.

Nebojte se najíst se u stánku místo v restauraci

Vyhládlí usedneme do první restaurace, kterou na promenádě vidíme. Objednáme si opulentní večeři a zaplatíme majlant. Navíc nejsme s kvalitou jídla a servisem také dvakrát spokojení. Podobnou situaci jistě poznal každý, nechat se chytit do turistické pastičky je snadné.

Chcete-li na dovolené povečeřet v restauraci, dejte si práci s jejím výběrem. Do telefonu si můžete nainstalovat aplikaci TripAdvisor.com, která dává zaručené tipy, kde se najíst za odpovídající ceny. Jsou zde i diskuzní fóra cestovatelů, která poskytnou neocenitelné rady.

Kvalitní bývají většinou restaurace, kde jedí místní lidé. Nemějte také obavy najíst se ve stánku. Kupříkladu na nejslavnější ulici Barcelony, Las Ramblas, najdete stánky s levným, ale dobrým jídlem. Při vychutnávání místních speciality vás zabaví pouliční umělci a okouzlí nezapomenutelná atmosféra. To všechno k dovolené přeci patří.

Rádce pro finance

Vařte si sami

Nejvíc se utratí v restauracích, obzvlášť když jde na jídlo čtyřčlenná rodina. Vybírejte si tedy ubytování, jehož součástí je i kuchyň. Nakupte si regionální potraviny a alespoň čtyřikrát do týdne si uvařte jednoduchý oběd či večeři. Ale všeho s mírou, pamatujte, že dovolená není od toho, aby žena stála věčně u plotny.

Jezděte veřejnou dopravou

Chcete-li ušetřit, jednou provždy se rozlučte s cestováním taxíkem nebo jízdou vlastním autem do centra města. Spolehněte se raději na veřejnou dopravu. Nejenže ušetříte, ale je to také super způsob, jak poznat místní kulturu a seznámit se s novými zvyklostmi. Třeba ve Vídni dostanete k turistické jízdence na městskou dopravu tzv. zážitkové karty, se kterými můžete uplatnit nejrůznější slevy, například snížené vstupné do muzeí a památek nebo slevy při nákupech, v kavárnách či restauracích.

Půjčte si sdílená kola

Spousta evropských metropolí nabízí službu půjčování kol, a vy tak můžete za krátký čas poznat celé město. Ceny jsou vždy velmi přívětivé.

Choďte pěšky

Obyčejná chůze je nejjednodušší způsob, jak neutratit ani korunu, chovat se odpovědně ke svému zdraví a také okolí. Zkuste tedy na večerní procházku do města nebo na promenádu vyrazit celá rodina pěšky. Prospěje to všem.

Nenakupujte v turistických centrech, ale tam, kde nakupují místní

Nákup v supermarketu na nejrušnější turistické třídě se rozhodně nevyplatí. Je to stejné, jako kdybyste šli na rodinný nákup do některého z obchodů v Pařížské ulici v Praze. Raději si vybírejte obchody mimo centrum, kde nakupují rezidenti. Nebude zde turistická přirážka.

Rádce pro finance

Navštěvujte místní trhy

Opět rozlišujte mezi trhy pro turisty a trhy pro místní obyvatele. Na turistických trzích jsou ceny i třikrát dražší. Z nakoupených surovin si můžete uvařit skvělou autentickou večeři.

Smlouvejte

Smlouvání je národním sportem v arabském světě, domluvit si lepší cenu ale můžete i kdekoliv jinde. Třeba v oblasti ubytování se nenechte snadno odbýt, jelikož ceny jsou většinou nasazené pro turisty ze západních zemí. Zároveň ale při dohadování ceny nezapomeňte na úctu a respekt.

Vyzkoušejte spolujízdu

Pokud nechcete stopovat, a přesto na dopravě ušetřit, a pokud zároveň máte dobrodružnější povahu, můžete využít on-line služby nabízející spolujízdu. Celosvětovou firmou je třeba BlaBlaCar, u nás je nejpopulárnějším webem, který dohazuje spolujízdu, Jízdomat. Princip je jednoduchý, zadáte si, kdy, odkud a kam chcete jet, a pokud některý z řidičů jede vybranou trasu, můžete se k němu přidat.

Využívejte prohlídky zdarma

Není žádným tajemstvím, že regionální muzea a památníky nabízejí ve vybrané dny vstup zdarma. Jen to chce o takových možnostech vědět, což souvisí s naším prvním tipem, jak ušetřit.

Třeba každou první neděli v měsíci se v Paříži můžete podívat do všech muzeí zdarma. Muzeum moderního umění v chorvatském Záhřebu zase láká návštěvníky na vstup zdarma každou první středu v měsíci. Uvidíte zde sbírku děl chorvatských i zahraničních umělců.

Sledujte, kdy je snížené vstupné

Stejně tak pátrejte po tom, kdy a kde mají děti vstup zdarma nebo kde platí snížené vstupné pro dospělé. Třeba v proslulých termálních lázních v Budapešti je každý den po 17. hodině snížené vstupné pro všechny. Do největšího gotického paláce v Evropě, Palais des Papes v Avignonu, mají zase děti do 8 let vstup zdarma.

Do klubů choďte před půlnocí

Jestli se vás u moře zmocní chuť jít si pořádně zatancovat do některého z klubů, vězte, že pokud se do podniku dostavíte před jedenáctou večerní, ve většině případech neplatíte vstupné. Navíc obecně platí, že dámy, které přijdou do této doby, mají vždy vstup zdarma.

Další články v rubrice

Mít vlastní bazén? Nadzemní, zapuštěný, nebo vnitřní?

Mít vlastní bazén? Nadzemní, zapuštěný, nebo vnitřní?

Obzvlášť v parném létě sní spousta z nás o tom, mít hned u domu možnost se v soukromí ochladit a zaplavat si. Jestliže zakoupení bazénu zvažujete, odpovězte si na několik otázek: Mám zvolit bazén venkovní, či vnitřní, nadzemní, či zapuštěný? Jaký vybrat tvar, materiál, hloubku a velikost? Nákupem bazénu navíc investice nekončí – musí se počítat i s provozními náklady. Jak na to?

K čemu slouží pojištění odpovědnosti a jak si vybrat to nejvhodnější

K čemu slouží pojištění odpovědnosti a jak si vybrat to nejvhodnější

Svůj majetek si pojišťujeme už jaksi automaticky. Co když ale svou neopatrností neúmyslně poškodíme majetek někoho jiného my sami? A k tomu, abychom někoho srazili třeba při jízdě na lyžích nebo na kole a způsobili mu zranění, stačí jen malá chvilka nepozornosti. Náhrada škody na majetku, ale hlavně odškodnění při újmě na zdraví se může vyšplhat i na statisíce korun. Záchranou v těchto situacích je kvalitní pojištění odpovědnosti.

Jak naučit dítě zodpovědnosti? Začněte včas

Jak naučit dítě zodpovědnosti? Začněte včas

Vzdělání je důležitý vklad do života, samo o sobě však nezaručuje, že z dítěte vyroste samostatně myslící bytost, která se o sebe dokáže postarat a bude mít svůj život pod kontrolou. Jak vštípit dětem již od malička důležité životní návyky, včetně tolik potřebné finanční gramotnosti? Psychologové se shodují na tom, že nejdůležitější je začít včas

Po vlastní ose, nebo mamahotel? Kdy se odstěhovat od rodičů?

Po vlastní ose, nebo mamahotel? Kdy se odstěhovat od rodičů?

Přijdete z práce, uklidíte si komínky vyžehleného prádla, ohřejete si jídlo připravené na sporáku a trochu si odpočinete před tím, než vyrazíte večer do baru s kamarády. Vítejte v mamahotelu, nejlevnějším a nejpohodlnějším hotelu na světě, který obývá každý třetí Čech mezi 25 a 34 lety.

Top