Rodičovský příspěvek se zvýší o 80 000 korun

Rodičovský příspěvek se zvýší o 80 000 korun

Současná výše rodičovského příspěvku 220 000 korun rozhodně není na žádné vyskakování a dosavadní výší svůj název zcela naplňuje. Rodičům se ale snad konečně blýská na alespoň trochu lepší časy. Na zvýšení dávky se dohodly resorty Ministerstva financí a Ministerstva práce a sociálních věcí.

18. 11. 2018

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

O navýšení rodičovského příspěvku se nějakou dobu diskutovalo. Aby taky ne. Jeho základní výše 220 000 korun se nezvyšovala už šest let. Ekonomika nyní jede, zvedají se platy i mzdy. Od roku 2020 se tak rodiče malých dětí konečně dočkají. Rodičovský příspěvek na jedno dítě vzroste jednorázově o 80 000 korun.

Na této podobě navýšení se přitom dohodly ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Původní návrh přitom počítal se zvýšením dávky ve dvou fázích. Od července příštího roku se měla dávka nejprve zvýšit o 40 000 korun, do konce volebního období pak ještě jednou, také o 40 000 korun.

Kolik to bude stát

Ministryně financí však kvůli rozpočtu na příští rok, schválenému na konci října, trvala na jednorázovém navýšení na 300 000 korun až od roku 2020. Rozpočet na rok 2019 totiž se zvýšením nepočítá. Dle Schillerové je nutné se na vyšší rodičovský příspěvek rozpočtově připravit. Dle propočtů přijde zvýšení státní kasu na více než 7 miliard ročně.

Vláda by měla dát růstu zelenou ještě do konce roku. Co se Poslanecké sněmovny týče, pro jsou všechny politické strany. Novou výši rodičovského příspěvku při narození dvojčat a vícerčat musí Ministerstvo práce a sociálních věcí ještě projednat. S největší pravděpodobností ale opět půjde o jedenapůlnásobek základní výše, jednalo by se tedy 450 000 korun.

Pro zajímavost…

Rodičovský příspěvek dle Ministerstva práce a sociálních věcí pobírá přibližně 285 000 lidí. Více než polovina z nich měsíčně dostává mezi 6000 až 7600 korun měsíčně.

 

Koho se to bude týkat

Na zvýšený rodičovský příspěvek budou mít nárok nejen „čerství“ rodiče, ale dosáhnou na něj i ti, kdo jej v době navýšení už budou pobírat. Předchozí návrh od MPSV přitom zahrnoval i rodiče, kteří dávku již vyčerpali, ale jejich dítěti budou v době navýšení méně než 4 roky. To však zatím padlo.

K navýšení už došlo

Pár změn vstoupilo v platnost už letos. Například začátkem letošního roku se zvýšil strop dávky pro rodiny s vícerčaty na 330 000 korun, zatímco původní výše byla totožná jako pro rodiče jednoho dítěte. Ti mohou tedy zatím vyčerpat příspěvek v celkové výši 220 000 korun. Rychlost čerpání je na rodičích. Od roku 2018 mohou měsíčně pobírat částku až do výše mateřské (70 procent vyměřovacího základu). Čím vyšší dávku si nastaví, tím rychleji ji samozřejmě vyčerpají. 

Rodičovský příspěvek vs. mateřská

Nepleťte si. Na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) má nárok matka – nastupuje na ni zpravidla šest až osm týdnů před plánovaným datem porodu.
Na rodičovský příspěvek může dosáhnout kterýkoliv z rodičů. Rodičovský příspěvek vyplácí Úřad práce – možno až do čtyř let věku dítěte, mateřskou zaměstnavatel po dobu 196 dnů u jednoho dítěte, 259 dnů u vícerčat.
Při rodičovské je možné pracovat, při mateřské až po šestinedělí.

Tip Rádce na finance: Spoření Start

Tip Rádce na finance: Nevíte, jak svým dětem výhodně spořit? Založte jim stavební spoření – se státní podporou se vaše úspory budou zhodnocovat o 3,76 procenta ročně. Nyní navíc u Spoření Start ušetříte za poplatek za uzavření až do cílové částky 150 000 korun. Nikdy není příliš brzo začít jim spořit na budoucnost!

Další články v rubrice

Stavba domu v roce 2020: Čekají nás přísnější pravidla na energetickou náročnost

Stavba domu v roce 2020: Čekají nás přísnější pravidla na energetickou náročnost

Plánujete-li stavbu rodinného domu, měli byste zbystřit. Příští rok má být přelomový. Stavebníci totiž budou muset nově dostát přísnějším podmínkám na energetickou spotřebu domu. Má to své výhody i nevýhody.

Barometr obliby spoření: Stavební spoření vede již čtvrtým rokem

Barometr obliby spoření: Stavební spoření vede již čtvrtým rokem

Letos první Barometr obliby spoření ukázal, že Češi nadále inklinují k bezpečnějším variantám zhodnocování svých úspor. Na prvním místě žebříčku se tak čtyři roky po sobě drží stavební spoření (54 %). Největší nárůst zaznamenaly drahé kovy.

Jak se dostat z dluhové pasti a jak do ní nikdy nespadnout

Jak se dostat z dluhové pasti a jak do ní nikdy nespadnout

Ve druhém čtvrtletí roku 2019 začnou platit nové podmínky pro osobní bankrot (oddlužení). Na základě změn by oddlužení mělo být přístupné pro širší okruh lidí, než je tomu v současné době. Zároveň však může být z oddlužení vyloučena část lidí, kteří doteď měli vstup do procesu garantovaný.

Se začátkem roku se mění minimální mzda, školkovné i limit pro platbu solidární daně

Se začátkem roku se mění minimální mzda, školkovné i limit pro platbu solidární daně

Začátek roku není jen o jiném čísle na konci letopočtu, přináší s sebou zpravidla i změnu řady regulí. Nejinak tomu je i v případě roku 2019. Co všechno se mění a jakým způsobem se dotkne našich peněženek? Máme pro vás užitečné shrnutí.

Top