Málo šetříme: Finanční rezervy Čechů se od loňska zúžily

Málo šetříme: Finanční rezervy Čechů se od loňska zúžily

Lidé ve věku od 30 do 44 let by ideálně chtěli mít na důchod naspořeno něco přes tři miliony. Realita je ale jiná. Za poslední rok si totiž Češi přestali vytvářet větší finanční rezervy. Při výpadku pravidelného příjmu by ale dlouho nevydrželi.

18. 10. 2017

Řeknete si, že tuzemská ekonomika jen kvete, mzdy stále rostou a nezaměstnanost je nejnižší za poslední roky, tím pádem by lidé měli myslet na horší časy a z vydělaných peněz si část odkládat. Jenže opak je pravdou.

Podle nejnovějšího průzkumu agentury SC & C pro Českou bankovní asociaci (ČBA) naopak spoření domácích obyvatel takřka o jednu čtvrtinu pokleslo (11 %). Pohotovostní finanční rezervu má nyní k dispozici o 11 procent méně lidí než vloni, tvoří si ji 60 procent Čechů. Průzkum byl prováděn mezi více než tisícovkou zástupců české populace.

Důvod? Neznámý. A přitom všichni víme, že mít finanční rezervu je výhodné. V období nenadálých výdajů ji tak můžeme ihned využít a neplatit vysoké úroky z případných půjček.

Mějte tzv. krátkodobou finanční rezervu

„Krátkodobá rezerva představuje zajištění rodiny v případě výpadku příjmů a měla by se podle doporučení expertů pohybovat ve výši nejlépe šestinásobku měsíčních výdajů domácnosti,“ vysvětluje Helena Brychová z ČBA.

Zní to jednoduše, ale hůř se to aplikuje v praxi. Tak třeba již výše zmiňovaní lidé ve věku od 30 do 44 let, aby splnili tuto podmínku, měli by si měsíčně odkládat stranou 3 694 korun. Lidé ve věku od 45 do 59 let by měli do finančního polštáře každý měsíc nasypat 4 092 korun.

Jedno doporučení má Helena Brychová i pro mladé mileniály.

„Rozhodně by neměli čekat na nějaké podněty k vytváření finanční rezervy. Ideální je začít si ji tvořit hned, když nastoupí do práce a získají pravidelný příjem,“ zdůrazňuje.

Mně se to nemůže stát

Průzkum ukázal také jednu zásadní věc. Lidé totiž na rady odborníků ohledně spoření příliš nedají a nespoří si. Myslí si totiž, že oni o práci nepřijdou, a když ano, tak se o sebe nějak postarají.

„Výsledky našich průzkumů dlouhodobě ukazují, že lidé stále podceňují situace, kdy dojde k výpadku pravidelného příjmu, například pokud ztratí práci nebo jsou dlouhodobě nemocní,“ varuje Helena Brychová.

Úspory ve výši doporučovaných šesti měsíců má pro případ výpadku příjmů k dispozici pouhých 13 procent lidí. Další pětina by s naspořenou rezervou dokázala vyžít jenom čtvrt roku.

Hvězdami ve vytváření rezerv jsou důchodci

Zcela jinak smýšlí senioři. Stejně jako jsou důchodci pravidelnými voliči, kteří nevynechají jedinou příležitost hodit svůj hlas do hlasovací urny, jsou také spořádanými „spořiči“. Podle výsledku průzkumu by jim jejich vytvořený finanční polštář vystačil až na úctyhodných deset měsíců a více.

Zajímavé, ale ne příliš pozitivní bylo i zjištění, že až třetina respondentů vůbec nemá představu, na jak dlouho by jim rezerva vystačila.

„Zcela nově se ukázalo, že vysoké procento respondentů nemá ve svých financích přehled a ani je to příliš netrápí,“ popisuje Helena Brychová.

Spoření na důchod je spíše Popelkou

Optimistický závěr neukázal průzkum ani v oblasti důchodů. Polovina lidí totiž zatím nemá žádné úspory na penzi a touto problematikou se nezabývá. Ta druhá, o něco zodpovědnější polovina si sice na stáří peníze odkládá, ale ve většině případů jejich úspory nejsou vysoké a nepřesahují částku 300 000 korun.

A to přitom všichni dobře víme, že finanční rezervu na důchod bychom neměli řešit na poslední chvíli. Platí také, že čím vyšší plat pobíráte, tím méně (v poměru k této částce) od státu dostanete na penzi. Opět to potvrzuje Helena Brychová.

„Lidé s vyššími příjmy by měli mít naspořeno více, aby si dokázali udržet svůj životní standard i v penzi. Pokud si budeme chtít přilepšit k důchodu například o pět tisíc korun měsíčně po dobu 20 let, budeme potřebovat úspory ve výši kolem jednoho milionu korun. Odborníci proto doporučují odkládat na důchod alespoň desetinu současného příjmu,“ zakončuje odbornice.

Tip Rádce na finance: Obraťte se na finančního poradce

Lidé, kteří si nebudou pravidelně spořit, budou mít horší podmínky k získání úvěru anebo na něj vůbec nedosáhnou. Podstatné je odkládat si pravidelně určitou sumu. Ale jak vysoká suma by to měla být?

Tápete v tom, jak začít spořit? Jaké procento z příjmu si ukládat a jaké finanční produkty jsou pro vás nejvýhodnější? Obraťte se na některého z finančních poradců Modré pyramidy, který vám připraví finanční plán na míru. Budete tak lépe připraveni na splnění vašich krátkodobých i dlouhodobých cílů.

Číst další článek

Další články v rubrice

Stavebko vede žebříček nejoblíbenějších spořicích produktů už přes dva roky

Stavebko vede žebříček nejoblíbenějších spořicích produktů už přes dva roky

Agentura IBRS přinesla výsledky prvního letošního barometru spokojenosti klientů se spořicími produkty. Většina z tisícovky respondentů uvedla jako nejoblíbenější produkt stavební spoření, více než polovina pak také poprvé penzijní spoření.

Hypoúvěr nyní bez poplatků

Hypoúvěr nyní bez poplatků

Hypoúvěr Modré pyramidy je nyní ještě výhodnější. Hypoúvěry do výše 80 % hodnoty zastavené nemovitosti mohou nově klienti získat již za 2,69 % p.a. a při podání žádosti v období od 1. 3. do 8. 4. 2018 navíc bez poplatků.

Sleva na dani z příjmu: odečtěte si úroky z hypotéky

Sleva na dani z příjmu: odečtěte si úroky z hypotéky

Splácíte-li hypotéku nebo úvěr od stavební spořitelny, nezapomeňte si odečíst zaplacené úroky od základu pro výpočet daně z příjmu. Na dani můžete ročně teoreticky ušetřit až 45 000 korun. Stavební spořitelny a banky právě teď rozesílají potvrzení o zaplacených úrocích, tak si to pohlídejte.

U penzijního spoření a životního pojištění si za rok 2017 odečtete dvojnásobek než dosud

U penzijního spoření a životního pojištění si za rok 2017 odečtete dvojnásobek než dosud

Platíte-li si soukromě životní pojištění anebo penzijní spoření (tedy doplňkové penzijní spoření nebo transformovaný fond - dříve penzijní připojištění), nezapomeňte využít daňové úlevy. Od loňského roku se možné odpočty od základu pro výpočet daně z příjmu zvýšily na dvojnásobek. Za oba tyto produkty dohromady si můžete odečíst až 48 000 korun a na dani ušetřit až 7 200 korun. Pokud vám ale v rámci zaměstnaneckých výhod přispívá na životní pojištění a doplňkové penzijní spoření (penzijní připojištění) jen zaměstnavatel a vy si neplatíte nic, daňové výhody vám nevznikají.

Top