Daň z nabytí nemovitosti: Ve hře je její zrušení

Daň z nabytí nemovitosti: Ve hře je její zrušení

Daň z nabytí nemovitosti je do jisté míry kontroverzní. Téma nenechává politiky chladnými, asi málokdo si je s ní stoprocentně jist. Kdo ji má vlastně platit? Do roku 2016 ji platil prodávající, v současnosti kupující. Zarytí odpůrci tvrdí, že je nemorální, přispívá ke zdražování nemovitostí a jedná se o dvojí zdanění. Nyní se diskuze opět otevírá a padají návrhy na její zrušení.

16. 5. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Na jednání Senátu, které proběhlo začátkem května, přišlo na řadu i zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Svůj návrh vložil do poslanecké novely zákonného opatření Senátu o dani z nabytí, která má osvobodit od daně první prodej bytů v rodinných domech. Pozměňovací návrh na zrušení daně je dílem senátního hospodářského výboru. Pro přijetí návrhu na zrušení zákona hlasovalo 47 z 61 přítomných senátorů, proti byli jen dva senátoři. Předlohu tak nyní dostane opět Sněmovna, která o senátním návrhu na zrušení daně rozhodne.

Zrušit zákonné opatření o dani z nabytí navrhovala už ve Sněmovně ODS při schvalování projednávané novely. Stejný návrh ODS odmítla Sněmovna už loni.

„Od výběru této daně by se mělo jednoznačně upustit,“ řekl předseda senátního hospodářského výboru Vladislav Vilímec (ODS). Je podle něj nepřijatelná a nemorální, protože v drtivé většině si lidé nemovitost pořizují z peněz, které už jednou zdanili daní z příjmů. Stát by tak neměl toto dvojí zdanění postihovat. Výběr této daně navíc podle něj přispívá ke zdražování nemovitostí.

Podle senátora Tomáše Goláně se dokonce jedná o lenost finančních úřadů plnit své povinnosti, jelikož se od kupujících daň snáze vymáhá. Jelikož má nový vlastník k nemovitosti vztah a je snadno dohledatelný v katastru nemovitostí.

Novela

Projednávaná novela zákonného opatření, jejímž autorem je poslanec ANO Karel Rais, počítá s tím, že první prodej bytů v rodinných domech bude osvobozený od daně z nabytí nemovitých věcí. Nyní se osvobození dle zákona vztahují mimo jiné na první úplatné nabytí rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, ale ne v rodinném domě. Rodinný dům pak může mít podle předpisů nejvýše tři byty.

 

Senátor ANO Jaroslav Větrovský ovšem upozornil, že kvůli zrušení daně z nabytí nemovitosti by podle analýzy ministerstva financí přišel stát jen letos o víc než šest miliard korun. Jeho návrhem je proto schválení předlohy v podobě předložené Sněmovnou.

Sazba daně z nabytí nemovitosti činí čtyři procenta a od roku 2016 ji platí kupující. Předtím ji platil prodávající a kupující byl v pozici ručitele. Institut ručitele byl zcela zrušen. Na dani z nabytí vybral stát loni 13,6 miliardy korun, předloni to bylo 12,5 miliardy korun.

Nezapomeňte: Daň z nabytí nemovitosti a formulář

Pokud koupíte nemovitost, je vaší povinností odevzdat daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti do konce 3. kalendářního měsíce po měsíci, ve kterém došlo k vkladu vlastnického práva na katastru. Takže jste-li jako nový majitel nemovitosti zapsán do katastru v květnu, musíte daňové přiznání podat nejpozději do konce srpna.

Tip Rádce na finance

 

Potřebujete pomoc s financováním své nemovitosti? Modrá pyramida má v nabídce výhodný Hypoúvěr

Další články v rubrice

Barometr obliby spoření: Stavební spoření vede již čtvrtým rokem

Barometr obliby spoření: Stavební spoření vede již čtvrtým rokem

Letos první Barometr obliby spoření ukázal, že Češi nadále inklinují k bezpečnějším variantám zhodnocování svých úspor. Na prvním místě žebříčku se tak čtyři roky po sobě drží stavební spoření (54 %). Největší nárůst zaznamenaly drahé kovy.

Jak se dostat z dluhové pasti a jak do ní nikdy nespadnout

Jak se dostat z dluhové pasti a jak do ní nikdy nespadnout

Ve druhém čtvrtletí roku 2019 začnou platit nové podmínky pro osobní bankrot (oddlužení). Na základě změn by oddlužení mělo být přístupné pro širší okruh lidí, než je tomu v současné době. Zároveň však může být z oddlužení vyloučena část lidí, kteří doteď měli vstup do procesu garantovaný.

Se začátkem roku se mění minimální mzda, školkovné i limit pro platbu solidární daně

Se začátkem roku se mění minimální mzda, školkovné i limit pro platbu solidární daně

Začátek roku není jen o jiném čísle na konci letopočtu, přináší s sebou zpravidla i změnu řady regulí. Nejinak tomu je i v případě roku 2019. Co všechno se mění a jakým způsobem se dotkne našich peněženek? Máme pro vás užitečné shrnutí.

Stavební spoření jako ideální cesta k vlastnímu bydlení

Stavební spoření jako ideální cesta k vlastnímu bydlení

Kdo chce v dnešní době bydlet ve vlastním, měl by se dopředu připravit, resp. začít včas spořit. Ideálním způsobem je stavební spoření.

Top