Celé Česko čte dětem: prarodiče navštěvují školky

Celé Česko čte dětem: prarodiče navštěvují školky

V rámci programu Celé Česko čte dětem vznikl už před čtyřmi lety projekt nazvaný Babička do školky, který podporuje i Nadace Jistota Komerční banky. Setkal se s nadšeným přijetím a rozšířil se do většiny českých měst. Nyní funguje pod názvem Babička a dědeček do školky, protože se ukázalo, že zájem o předčítání mají i dědečkové. „Jsme rádi, protože mužský element je pro děti velmi důležitý,“ říká Helena Blažejová, kulturní referentka obecně prospěšné společnosti Celé Česko čte dětem.

2. 11. 2016

Foto: Celé Česko čte dětem

V současné době se do projektu Babička a dědeček do školky zapojilo asi 200 školek v celé České republice a zhruba 200 dalších si projekt zajišťuje samo, a to s metodickou podporou společnosti Celé Česko čte dětem.

celé česko čte dětem

Zájem školek je veliký, hlásí se samy. Babičky a dědečkové přichází po dobu jednoho týdne v měsíci v dopoledních hodinách do třídy a předčítají dětem pohádkové příběhy. Během půl roku se tak v jedné školce vystřídá čtyři až šest seniorů. „U dětí mají velký úspěch ‚kouzelné‘ převleky předčítačů, vedou zvláště nejrůznější klobouky,“ směje se Helena Blažejová.

Čtení za domácí úkol

Samotné čtení netrvá dlouho, přibližně deset minut, aby děti udržely pozornost. Předčítání provází povídání a hry, na závěr návštěvy dostanou děti od babičky či dědečka krátkou pohádku, kterou si vlepí do svého pohádkového bloku. A to už je úkol pro rodiče, kteří mají dětem donesený příběh přečíst před spaním. Děti ví, že se jich babička nebo dědeček následující den zeptají, o čem si s rodiči četly. Samy tak své rodiče motivují k večernímu předčítání.

A jaké knížky se ve školkách čtou? Většinou jsou to pohádky a příběhy českých autorů. Někteří dávají přednost „čtení na pokračování“ z jedné knihy, jiní si s dětmi čtou samostatné krátké příběhy.

Projekt končí, návyky zůstávají

A jak je to dál? Děti si za půl roku zvyknou na pravidelné čtení babiček a dědečků, senioři zase na kontakt s dětmi. „Po uplynutí čtyř měsíců, na které se vztahuje grantová podpora v pilotní třídě, většinou senioři v předčítání ve školkách pokračují a to je také jeden z našich cílů,“ říká Helena Blažejová. Projekt si tak vlastně žije svým vlastním životem.

Pro společnost Celé Česko čte dětem je důležitá zpětná vazba od rodičů. Z dotazníkových šetření vyplývá, že má projekt pozitivní vliv na pravidelný rituál společného čtení v rodinách. Rodiče, kteří nejsou zvyklí dětem číst, ale jsou v rámci projektu „přivedeni“ k pravidelnému večernímu předčítání, v něm často pokračují i po skončení akce.

Celé Česko čte dětem v číslech
10 let funguje v ČR projekt Celé Česko čte dětem®
20 minut denně předčítejme dětem
200 školek se zapojilo do projektu Babička a dědeček do školky
800 seniorů předčítá dětem ve školkách
204 13 50 54/0300: číslo konta obecně prospěšné společnosti Celé Česko čte dětem® – na toto číslo lze zasílat sponzorské dary

Proč zapojit seniory a číst dětem?

Jak vznikl nápad zapojit do předčítání právě seniory? Podle průzkumů je u nás v pravidelném kontaktu s prarodiči pouhých deset procent dětí. To je třikrát méně oproti státům jako například Španělsko nebo Itálie. Projekt Babička a dědeček do školky je výjimečný tím, že propojuje tři generace ‒ děti, rodiče a seniory –, a navíc posiluje rituál společného čtení, který z rodin pomalu vytlačuje všudypřítomná elektronika.

celé česko čte dětem
Společné čtení s dětmi je důležitější, než by se mohlo zdát. Předčítání posiluje rodinné vazby, odtahuje jednotlivé členy od tabletů a počítačů a umožňuje jim společně se ponořit do příběhu.

Navíc výzkumy ukazují, že každodenní činnosti rodičů, jako je právě čtení, hrají ve zdravém vývoji dítěte klíčovou roli. Učí děti samostatnému myšlení, trénuje paměť, podporuje jejich psychický vývoj, zlepšuje soustředění, rozvíjí jazyk a slovní zásobu, dává svobodu ve vyjadřování.

Stačí přitom jen dvacet minut denně, a to i u dětí, které již chodí do školy a mohly by si číst samy.

Více informací o projektu najdete na webu celeceskoctedetem.cz.

Čtení napomáhá rozvoji finanční gramotnosti dětí
Čtenářská gramotnost úzce souvisí i s finanční gramotností. U dětí, které jsou schopné samostatného kritického myšlení a orientace v textu, totiž klesá pravděpodobnost neuvážených kroků a transakcí ve světě financí.

Další články v rubrice

Stavebko vede žebříček nejoblíbenějších spořicích produktů už přes dva roky

Stavebko vede žebříček nejoblíbenějších spořicích produktů už přes dva roky

Agentura IBRS přinesla výsledky prvního letošního barometru spokojenosti klientů se spořicími produkty. Většina z tisícovky respondentů uvedla jako nejoblíbenější produkt stavební spoření, více než polovina pak také poprvé penzijní spoření.

Hypoúvěr nyní bez poplatků

Hypoúvěr nyní bez poplatků

Hypoúvěr Modré pyramidy je nyní ještě výhodnější. Hypoúvěry do výše 80 % hodnoty zastavené nemovitosti mohou nově klienti získat již za 2,69 % p.a. a při podání žádosti v období od 1. 3. do 8. 4. 2018 navíc bez poplatků.

Sleva na dani z příjmu: odečtěte si úroky z hypotéky

Sleva na dani z příjmu: odečtěte si úroky z hypotéky

Splácíte-li hypotéku nebo úvěr od stavební spořitelny, nezapomeňte si odečíst zaplacené úroky od základu pro výpočet daně z příjmu. Na dani můžete ročně teoreticky ušetřit až 45 000 korun. Stavební spořitelny a banky právě teď rozesílají potvrzení o zaplacených úrocích, tak si to pohlídejte.

U penzijního spoření a životního pojištění si za rok 2017 odečtete dvojnásobek než dosud

U penzijního spoření a životního pojištění si za rok 2017 odečtete dvojnásobek než dosud

Platíte-li si soukromě životní pojištění anebo penzijní spoření (tedy doplňkové penzijní spoření nebo transformovaný fond - dříve penzijní připojištění), nezapomeňte využít daňové úlevy. Od loňského roku se možné odpočty od základu pro výpočet daně z příjmu zvýšily na dvojnásobek. Za oba tyto produkty dohromady si můžete odečíst až 48 000 korun a na dani ušetřit až 7 200 korun. Pokud vám ale v rámci zaměstnaneckých výhod přispívá na životní pojištění a doplňkové penzijní spoření (penzijní připojištění) jen zaměstnavatel a vy si neplatíte nic, daňové výhody vám nevznikají.

Top